W dobie Internetu i mediów społecznościowych coraz częściej zdarza się, że w sieci zamieszczane są zdjęcia, na których publikacje nie wyrażaliśmy zgody. Pojawia się wówczas lęk, wstyd, poczucie zagrożenia oraz potrzeba szybkiego załatwienia sprawy. Im dłużej coś znajduje się w Internecie, tym większa szansa, że tam pozostanie zgodnie z zasadą „w Internecie nic nie ginie”. Jak poradzić sobie z tym problemem? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik w kilku krokach.
KROK 1 – Nie wstydź się
Zazwyczaj zdjęcia, które będziemy chcieli usunąć, stanowią dla nas problem wizerunkowy, są upokarzające lub naruszają naszą prywatność. Zdjęcia mogą być robione bez naszej wiedzy. Mogą zostać wykonane z osobami lub dla osób, które były nam bliskie i którym ufaliśmy. Przy tego rodzaju aktywnościach zawsze zalecana jest ostrożność, jednak jak pozostawać ostrożnym wobec osób, którym ufamy? Problematyczne zdjęcia pojawiające się w Internecie nie są Twoją winą. Jedyną osobą, która powinna odczuwać wstyd, jest ktoś, kto narusza twoją prywatność, dobre imię i wizerunek. Dlatego nie próbuj tuszować tematu, nie wstydź się i spróbuj rozwiązać problem. I to jak najszybciej.
KROK 2 – Zabezpiecz dowody.
Dowody są kluczowe w każdej sprawie. Dlatego pamiętaj, że odpowiednie zabezpieczenie materiałów to pierwsze co musisz zrobić. Takimi dowodami są:
- Egzemplarze gazet, ulotek, broszur itp. gdzie bezprawnie wykorzystano twój wizerunek;
- Wydruk ze strony mediów społecznościowych, innej strony internetowej;
- Poświadczenie notariusza, że twój wizerunek wykorzystywany był w danym miejscu i w określonym czasie.
KROK 3 – Napisz wiadomość
Pomimo silnej niechęci, którą odczuwasz wobec osoby naruszającej twoje prawa, powinieneś/powinnaś napisać do niej oficjalną wiadomość (najlepiej maila). Powinien być on stonowany, zawierać twoje żądania oraz informację, że w przypadku braku ich realizacji zamierzasz wstąpić na drogę prawną. W wiadomości warto podać dokładny adres strony internetowej, opis zdjęcia i datę jego publikacji. Żądania, które możesz wskazać:
- Zaniechania działania, które narusza twoje prawa;
- Usunięcia zdjęć
- Wystosowania oficjalnych przeprosin
- Zapłaty zadośćuczynienia lub odszkodowania
- Zapłaty wskazanej sumy na określony cel społeczny
KROK 4 – Znajdź prawnika
Jeśli twoja wiadomość nie odniosła pożądanego skutku, musisz działać dalej. Posiadanie pełnomocnika jest kluczowe. Prawdopodobnie wykonujesz zawód niezwiązany z prawem. Prawnik będzie wiedział, jak dokładnie pomóc w tej konkretnej sytuacji oraz zadba o twoje interesy. Posiada też wiedzę, czego najlepiej żądać oraz jak to zrobić. Pełnomocnika możesz znaleźć w Internecie lub udając się do kancelarii. Jeśli nie masz zasobów finansowych, zawsze możesz złożyć wniosek o przydzielenie pełnomocnika z urzędu lub udać się do jednego z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej znajdujących się w wielu miastach Polski.
KROK 5 – A jeśli są to nagie zdjęcia?
Publikowanie twoich nagich zdjęć jest zachowaniem o znacznie większych konsekwencjach. Bardziej narusza twoje dobre imię i prywatność. Podlega też innym przepisom. Zastosowanie będzie miał art.191a k.k., który na osobę taką nakłada zagrożenie karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego. Musisz więc udać się do prokuratury oraz złożyć stosowny wniosek. Możesz zrobić to już z wybranym pełnomocnikiem, tak aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy.