Prawo cywilne

Zmiany w prawach konsumenta

1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta, ustawy — Kodeks cywilny oraz ustawy — Prawo prywatne międzynarodowe. Przepisy te wdrażają do polskiego porządku prawnego przepisy tzw. Dyrektywy Omnibus i mają one poprawić sytuację konsumentów przy zawieraniu umów z przedsiębiorcami o dostarczanie … Zmiany w prawach konsumenta Read More »

Czytaj dalej

Nowe obowiązki związane z informowaniem o obniżkach cen

Dnia 1 stycznia 2023 r. w polskim prawie zaczęły obowiązywać przepisy tzw. Dyrektywy Omnibus, które wzmacniają ochronę konsumentów. Nakładają także szereg nowych obowiązków na sprzedawców. Jedną z najważniejszych zmian jest nowelizacja ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług oraz wprowadzony przez nią nowy obowiązek informacyjny. Nowe obowiązki Zgodnie z nowymi przepisami, od dnia 1 … Nowe obowiązki związane z informowaniem o obniżkach cen Read More »

Czytaj dalej
Dyrektywa Omnibus

Dyrektywa Omnibus

Dyrektywa Omnibus to potoczna nazywa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 27 listopada 2019 r. Oficjalnie weszła w życie w Polsce 1 stycznia 2023 r. Zmiany prawne, które wymusza wspomniana dyrektywa, nie są jednak wprowadzone jednym aktem prawnym. Dnia 1 stycznia 2023 r. weszły w życie dwie nowe ustawy. Zmieniają one m.in. ustawę o … Dyrektywa Omnibus Read More »

Czytaj dalej

Działalność nierejestrowana

Czym jest działalność nierejestrowana? W 2018 roku uchwalono w Polsce tzw. Konstytucję Biznesu. Jest to pakiet aktów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z jego elementów jest ustawa Prawo przedsiębiorców. Ten akt prawny umożliwia prowadzenie działalności nierejestrowanej w CEIDG. Aktualnie z tej możliwości korzysta wielu małych przedsiębiorców. Tego rodzaju działalność osoba fizyczna może prowadzić bez … Działalność nierejestrowana Read More »

Czytaj dalej

Przechowanie

Przechowanie jest powszechną umową dnia codziennego. Polega na zobowiązaniu się przez przechowawcę (osobę, która rzecz przechowuje – bierze pod opiekę) do zachowania rzeczy oddanej mu w przechowanie w stanie niepogorszonym. Przedmiotem tej umowy może być tylko rzecz ruchoma. Do nieruchomości stosuje się inne rodzaje umów.  Fakt przekazania rzeczy jest niezwykle ważnym elementem tej umowy, ponieważ … Przechowanie Read More »

Czytaj dalej

Zmiana ceny za wesele

Przystępując do organizowania ślubu i wesela jednym z pierwszych kroków jest rezerwacja terminu i sali. Dokonuje się tego z minimum kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, chociaż standardem jest okres kilkuletni. Aktualna sytuacja gospodarcza na świecie oraz szybko rosnąca inflacja mogą wskazywać, że cena rezerwowanych „talerzyków” może przestać przystawać do aktualnych cen produktów. Po jednej stronie mamy właściciela sali, … Zmiana ceny za wesele Read More »

Czytaj dalej

Ktoś publikuje zdjęcia bez mojej zgody. Co mogę zrobić?

W dobie Internetu i mediów społecznościowych coraz częściej zdarza się, że w sieci zamieszczane są zdjęcia, na których publikacje nie wyrażaliśmy zgody. Pojawia się wówczas lęk, wstyd, poczucie zagrożenia oraz potrzeba szybkiego załatwienia sprawy. Im dłużej coś znajduje się w Internecie, tym większa szansa, że tam pozostanie zgodnie z zasadą „w Internecie nic nie ginie”. … Ktoś publikuje zdjęcia bez mojej zgody. Co mogę zrobić? Read More »

Czytaj dalej

Odpowiedzialność hoteli za rzeczy gości

O odpowiedzialności Okres wakacyjno-urlopowy to czas zwiększonego korzystania z usług hoteli i zakładów kąpielowych. Niestety podczas korzystania z uroków czasu wolnego zdarza się, że nasze rzeczy giną lub zostają uszkodzone. Specyfika przebywania w hotelu sprawia, że goście hotelowi nie są w stanie sami sprawować wyłącznej pieczy nad swoimi rzeczami. Do pokoi i innych pomieszczeń dostęp … Odpowiedzialność hoteli za rzeczy gości Read More »

Czytaj dalej

Co to jest służebność gruntowa? – powstanie, wygaśnięcie, zniesienie, obowiązki.

Słowniczek: Nieruchomość obciążona – nieruchomość, na której ustanowiona została służebność Nieruchomość władnąca – nieruchomość, na rzecz której ustanowiona została służebność; nieruchomość, która korzysta ze służebności Czym jest służebność gruntowa? Na gruncie aktualnego stanu prawnego mamy do czynienia z trzema możliwymi rodzajami służebności. Są to: służebność gruntowa, osobista i służebność przesyłu. W praktyce wskazuje się też … Co to jest służebność gruntowa? – powstanie, wygaśnięcie, zniesienie, obowiązki. Read More »

Czytaj dalej
Zakaz eksmisji w czasie pandemii COVID-19

Zakaz eksmisji w czasie pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 trwa w Polsce od marca 2020 r. Przez ten czas przez polski porządek prawny przewinęło się mnóstwo różnego rodzaju ograniczeń oraz zakazów, których celem była walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Niektóre z nich były absurdalne (zamknięcie lasów, zakaz przebywania w parkach), a inne, choć bardziej logiczne i uzasadnione, spotykały się z dużym oporem … Zakaz eksmisji w czasie pandemii COVID-19 Read More »

Czytaj dalej
Współdzielenie konta na Netflixie - podstawy prawne

Dzielenie subskrypcji na Netflixie. Czy wspólne konto jest legalne w świetle regulaminu serwisu?

Od czasu gdy jesienią 2016 roku do polski wszedł ze swoimi usługami Netflix wielu użytkowników chcąc obniżyć koszt korzystało ze współdzielenia konta. W teorii opcja ta miała być dostępna tylko dla ludzi prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Możliwości z niej płynące spowodowały jednak masowe współdzielenie kont, obniżając użytkownikom koszty, a Netflixowi zyski. W związku z tym firma … Dzielenie subskrypcji na Netflixie. Czy wspólne konto jest legalne w świetle regulaminu serwisu? Read More »

Czytaj dalej

Doręczenie korespondencji sądowej przez komornika

Z dniem 7 listopada 2019 r. do kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono rozwiązania dotyczące doręczeń korespondencji sądowej dla pozwanego. Do ustawy dodano przepis art. 139 1 k.p.c., który ma zastosowanie, jeśli pozwany nie odebrał pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw. Dotychczas, już po 14 dniach, po dwukrotnej próbie doręczenia pozwu na … Doręczenie korespondencji sądowej przez komornika Read More »

Czytaj dalej
Edukacja domowa na nowych zasadach

Edukacja domowa na nowych zasadach

Spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli tzw. edukacja domowa jest legalną formą edukacji, którą reguluje art. 37 w Prawie Oświatowym. W ostatnim czasie ta forma edukacji staje się coraz bardziej popularna i atrakcyjna wśród dzieci i rodziców. Od dnia 1 lipca 2021r. obowiązują nowe, uproszczone zasady ubiegania się o zezwolenie na realizowanie obowiązków edukacyjnych poza … Edukacja domowa na nowych zasadach Read More »

Czytaj dalej
koszty sądowe i pełnomocnik z urzędu

Zwolnienie od kosztów sądowych oraz pełnomocnik z urzędu w postępowaniu cywilnym

Postępowanie sądowe kojarzy się z koniecznością poniesienia bardzo wysokich wydatków pieniężnych, zarówno na opłaty sądowe, jak i na wynagrodzenie dla prowadzącego sprawę radcy prawnego lub adwokata. Rzeczywiście, niektóre sprawy potrafią być bardzo kosztowne, a ich prowadzenie jest na tyle skomplikowane, że konieczne jest zapewnienie sobie wsparcia profesjonalnego pełnomocnika. Nie każdego stać na poniesienie tego typu … Zwolnienie od kosztów sądowych oraz pełnomocnik z urzędu w postępowaniu cywilnym Read More »

Czytaj dalej
WNiosek o zezwolenie na pobyt czasowy

UZUPEŁNIENIE BRAKÓW FORMALNYCH WNIOSKU O ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY

Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium RP składany jest na specjalnym formularzu. Dołącza się też do niego szereg dokumentów. Ich lista jest różna w zależności od tego, jaka jest podstawa złożenia wniosku (np. wykonywanie pracy, studia, małżeństwo z obywatelem Polski itp.). Nietrudno więc zgadnąć, że często te wymogi nie są spełniane przez Wnioskodawcę. … UZUPEŁNIENIE BRAKÓW FORMALNYCH WNIOSKU O ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY Read More »

Czytaj dalej
Zbiegnięcie sprawcy z miejsca wypadku

Zbiegnięcie sprawcy z miejsca wypadku i jego konsekwencje

Jedną z sytuacji, w której ubezpieczyciel O.C. sprawcy wypadku drogowego może żądać od niego zwrotu wypłaconego poszkodowanemu odszkodowania, jest zbiegnięcie sprawcy z miejsca zdarzenia. Czym jest owo zbiegnięcie i jak bronić się przed nie zawsze zasadnymi roszczeniami towarzystwa ubezpieczeniowego? Czym jest regres ubezpieczeniowy? W skrócie jest to przysługujące ubezpieczycielowi O.C. uprawnienie, zgodnie z którym może … Zbiegnięcie sprawcy z miejsca wypadku i jego konsekwencje Read More »

Czytaj dalej
Informacja o zdrowiu osoby bliskiej

Udzielenie informacji o stanie zdrowia osoby bliskiej

Minął ponad rok od dnia, w którym na świecie wybuchła pandemia SARS CoV-2 Covid 19, tzw. koronawirusa. Z uwagi na epidemie została wyłączona możliwość odwiedzin chorych w szpitalach. Niewątpliwie jest to bardzo trudna sytuacja dla chorego oraz jego bliskich z uwagi na brak możliwości bezpośredniego spotkania oraz niewiedzy o stanie zdrowia chorego. W niniejszym artykule zostanie omówiona … Udzielenie informacji o stanie zdrowia osoby bliskiej Read More »

Czytaj dalej
Zniesławienie i zniewaga - podobieństwa i różnice

Zniesławienie a zniewaga

Zniesławienie i zniewaga  Odpowiedzialność za zniesławienie i zniewagę może mieć zarówno charakter cywilny, jak i prawnokarny. Na gruncie prawa karnego przestępstwa zniesławienia i zniewagi uregulowane zostały odrębnie w art. 212 k.k. oraz 216 k.k. Łączy je dobro prawne, jakim jest w tych przypadkach dobre imię oraz cześć, stanowiące istotny element dóbr osobistych człowieka.  Dobra osobiste … Zniesławienie a zniewaga Read More »

Czytaj dalej
odstąpienie od umowy zawartej przez internet i telefon

Czy można zrezygnować z zakupu dokonanego przez Internet bądź telefon – odstąpienie od umowy ?

Umowa zawarta na odległość, czyli zakupy przez Internet bądź zamówienia telefoniczne  Dokonywanie zakupów za pośrednictwem Internetu bądź przez telefon jest w dzisiejszych czasach bardzo popularne i wygodne. Wystarczy kilka kliknięć bądź krótka rozmowa telefoniczna i za kilka dni zamówione produkty dostarczone są prosto pod wskazany adres. Bardzo często niska cena, promocja bądź przekonujący sprzedawca sprawia, … Czy można zrezygnować z zakupu dokonanego przez Internet bądź telefon – odstąpienie od umowy ? Read More »

Czytaj dalej
eksmisja sprawców przemocy

Łatwiejsza eksmisja sprawców przemocy – Ustawa antyprzemocowa

Dnia 30 listopada 2020r. weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości tzw. ustawa „antyprzemocowa”. Ustawa zapewnia większą ochronę dla ofiar przemocy domowej. Nowe rozwiązania umożliwią szybką reakcję Policji na przemoc, poprzez zobowiązanie sprawcy do natychmiastowego opuszczenia mieszkania. Sprawca dostanie również zakaz zbliżania się do domostwa. Sankcje natychmiast wyegzekwuje Policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą … Łatwiejsza eksmisja sprawców przemocy – Ustawa antyprzemocowa Read More »

Czytaj dalej
Testament - jak sporządzić testament, edukacja prawna

Testament – co się stanie z majątkiem po Twojej śmierci

Testament jako jedyny sposób podjęcia decyzji o tym, co stanie się z naszym majątkiem po śmierci Bardzo często człowiek po śmierci zostawia po sobie majątek, na który pracował całe życie. Wśród zgromadzonego dobytku znajdują się nieruchomości (dom, mieszkanie, działka) bądź rzeczy takiej jak pieniądze, biżuteria albo pamiątki po przodkach. Jedynym sposobem, aby jeszcze za życia … Testament – co się stanie z majątkiem po Twojej śmierci Read More »

Czytaj dalej
latanie dronem teraz tylko po zdanym teście on-line i rejestracji

Prawo jazdy na… drona

Prawo jazdy na … drona. Nowy rok przyniósł spore zmiany dla osób, które lubią latanie. Nowe przepisy wprowadzają test on-line na loty dronem dla osób chcących polatać swoim sprzętem, a także zmuszają je do zarejestrowania się w Urzędzie Lotów Cywilnych. Operacja ta jest darmowa, ale i tak będzie utrudnieniem dla fanów dronów. Każdy, kto posiada … Prawo jazdy na… drona Read More »

Czytaj dalej